رازها و عجایب در طراحی پرچم‌ کشورها

پرچم‌ها به مثابه هویت بصری (گرافیکی) یک کشور و ملت آن کشور هستند و از این لحاظ طرح آن به لحاظ نمادین بسیار حائز اهمیت است. ضمن اینکه یگانه بودن آن پرچم نیز در مقیاس بین‌الملل نیز اهمیت پیدا می‌کند.

پرچم‌ها شکل‌های مختلفی دارند. نه فقط مربع و مستطیل، که مستطیل‌ها هم تناسبات متنوعی دارند. از پرچم سوئیس که یک مربع کامل است بگیرید تا پرچم قطر که یک مستطیل بسیار کشیده است. البته در المپیک (و گردهمایی‌های بین‌المللی دیگر) بخاطر مسائل اجرایی، ابعاد همه پرچم‌ها را یکسان در نظر می‌گیرند.

تناسب عرض به طول پرچم‌ها را به طور استاندارد ۲ به ۳ در نظر می‌گیرند. اما ابعاد پرچم‌ها به صورت اصلی بسیار متنوع هستند.

تناسبات متنوع برخی از پرچم‌ها

طراحی خاص پرچم نپال

جدای از این تناسبات متنوع، به طور ویژه پرچم نپال را می‌بینیم که حتی مستطیل نیست و ترکیب دو مثلث روی هم است.

 

 

 

خیلی از پرچم‌ها هم بسیار شبیه همدیگر هستند. مثلا پرچم ایالات متحده و لیبی؛ یا شبیه‌تر از آنها رومانی و چاد که تنها در رنگ آبی اختلافی جزئی دارند: پرچم کشور چاد از آبی تیره‌تری استفاده کرده است. البته گویا در دوره کمونیستی، رومانی یک آرم در وسط پرچم داشت که بعدا آن را برمی‌دارد و همین محل اعتراض چاد می‌شود.

اختلاف جزئی در پرچم‌ها

آقای گراهام بارترام، که یک طراح و متخصص پرچم‌شناسی است معتقد است که عالی‌ترین طراحی پرچم متعلق به کشور افریقای جنوبی است.

طرح پرچم افریقای جنوبی

او می‌گوید: قوانین طراحی پرچم را شکسته است، پرچم‌ها همواره سه رنگ هستند اما اینجا از شش رنگ استفاده شده است و درست هم استفاده شده است. نکته مهم دیگر این است که معمولا پرچم‌ها بازتاب اندیشه‌های یک کشور هستند، اما در این نمونه پرچم مربوط به ساختن خود کشور است. این پرچم کاری برای انجام دادن داشته است، طراحی شد تا مردم را کنار هم جمع کند و سمبل آنها باشد. این پرچم در واقع کمک کرده تا یک کشور ساخته شود و همینطور بسیار پرقدرت است.

 

  • این متن ترجمه و بازنویسی شده است و عین به عین اصل مطلب نیست.
  • منبع: سی.ان.ان استایل 
Close