وب دیزاین، کد نویسی یا طراحی؟ چه کار می کنیم؟

یک.
متاسفانه ساخت صفحات وب در ایران حتی در شرکتهایی که خود را طراح و سازننده این صفحات می‌دانند روند و پروسه مشخصی ندارد. عموما کل پروسه ساخت صفحات وب توسط کسانیکه می توانیم آنها را در حالت حرفه ای توسعه دهندگان وب بنامیمصورت می پذیرد. در این حالت مراحل دیزاین و طراحی گرافیک توسط شخص برنامه نویس انجام می شود که البته معمولا هم نمی شود! چون معمولا سایت های ساخته شده فارق از هرگونه دیزاین ویا حتی چکه ای طراحی گرافیک است.
اگر کمی خوش شانس باشیم یک فتوشاپ کار و با کمی بخت و اقبال بیشتر یک طراح گرافیک به جمع یک نفره برنامه نویس اضافه شده و کار کپی کردن از طرح سایتها و تمپلیتهای آماده را انجام می دهد.
معدود تیم هایی را شاید بتوان پیدا کرد که یک طراح خوب با یک توسعه دهنده وب واقعی همکاری میکنند. که البته باز هم جای خالی یک دیزاینر را در کارهایشان می توان احساس کرد.

دو.
دیزاین را عموما همان طراحی می دانند در حالیکه دیزاین مفهومی عمیق تر و بسیار متفاوت تر دارد. دیزاین، برنامه ریزی و سازمان دهی نحوه ی برقراری ارتباط با مخاطب است. به طور مثال اینکه اجزای یک صفحه وب هر یک کجا قرار بگیرند و چطور با هم در ارتباط باشند تا مخاطب دسترسی بهتری به بخشهای مختلف داشته باشد و کار خود را راحت تر به انجام برساند کار یک وب دیزاینر است. این فرای نوشتن پلان سایت و استراتژی عملکرد است. ممکن است مهمترین عنصر یک وب سایت کمترین اهمیت را در وب سایت دیگری داشته باشد. این را دیزاینر مشخص می کند. وی کاملا می داند که «چه چیزی» برای «چه کسی» ساخته شده است و «چطور» باید آن را عرضه کرد.

سه.
پروسه ساخت صفحات وب در ساده ترین حالت شامل سه بخش وب دیزاین، طراحی گرافیک و برنامه نویسی و اجرا است. البته این رابطه خطی نیست و همه اشخاص تیم در طول مدت انجام کار با هم در تعامل هستند و البته که این وب دیزاینر است که از ابتدا تا انتهای کار را در در دستان خود دارد.
در واقع طراحی گرافیک و برنامه نویسی (که خود شامل بخشهای مختلفی است) جزئی از وب دیزاین هستند.

چهار.
با این سرعت گسترش فضای سایبر نمی توانیم بگوییم وب دیزاین مقوله جدیدی است. اما متاسفانه مانند هر چیز دیگری که وارد ایران شده (به این علت می گویم وارد شده چون اصولا اینترنت جای دیگری متولد شده است) با آن درست برخورد نکرده ایم و فهم درستی از آن نداریم.
از آن غم انگیز تر این است که جدای از وب دیزاینر در وب فارسی جای خالی طراحان گرافیک نیز به شدت احساس می شود. طراح گرافیکی که فضای وب را بشناسد و تفاوت آن را با چاپ و کاغذ بخوبی بداند. تنها کسانی که در این باره صحبت می کنند توسعه دهندگان وب هستند. این موضوع از آن رو مهم است که در وب فارسی سایتهایی را پیدا می کنی که از لحاظ برنامه نویسی قوی هستند اما نه گرافیک دلنوازی دارند و نه دیزاین مناسبی که بتوان به خوبی از آنها بهره برد. انگشت شمار در وب فارسی می بینی سایتی که همه چیزش سر جایش است اما ما صحبت از بمب اتم نمی کنیم که ۱۰ یا ۲۰ تا از آن قابل توجه باشد. این رقم در وب از صفر هم کمتر به چشم می آید.

پنج.
خلاء بزرگی است این مقوله وب دیزاین. امید دارم بتوانیم با کمک همه اهالی وب فهم و درک بهتری نسبت به آن پیدا کنیم و به سمت وب فارسی دیزاین شده نه صرفا کد نویسی شده یا طراحی شده پیش برویم.

 

 

.

Close